ogólnie

Zwierzęce instynkty. Węch

Narząd węchu, czyli nos każdego dnia wyczuwa całą gamę zapachów. Identyfikuje je i określa jako przyjemne lub odurzające. A jak zwierzęta wykorzystują swój niezwykły instynkt? W jaki sposób posługują się tym narządem zmysłu?

Zmysł węchu jest dla zwierząt elementem, który pozwala im na poznawanie otaczającego świata. W nosach znajdują się receptory, które wyłapują wrażenia zapachowe i pozwalają na ich identyfikację. W taki sposób niektóre zwierzęta rozpoznają otoczenie. Jak pomyślimy o zwierzętach, które intensywnie posługują się węchem, najczęściej widzimy przed sobą psy. Rzeczywiście u nich ten zmysł jest bardzo dobrze rozwinięty. Przede wszystkim pozwala im na poszukiwanie pokarmu. Ponadto psy za pomocą nozdrzy rozpoznają lokalizację, czyli odnajdują swój teren. Narząd węchu u człowieka będzie działał inaczej niż u psa. Chodzi tu przede wszystkim o intensywność wyczuwania zapachów. Jak to działa? Człowiek, który wejdzie do pomieszczenia, w którym panuje zaduch, nieprzyjemny i duszący zapach, czuje go na początku intensywnie i identyfikuje jako wstrętny i negatywny dla jego zmysłu. Po jakimś czasie jednak przyzwyczaja się do tego zapachu i potrafi w tym pomieszczeniu funkcjonować. Pies przez cały czas pobytu w pomieszczeniu, w którym panuje odór, będzie go odczuwał wciąż tak samo intensywnie.

Człowiek, którego ciało spryskały perfumy Boss będzie odczuwał ten przyjemny zapach ale po określonym czasie na tyle się do niego przyzwyczai, iż nie będzie obecny w jego nozdrzach. U psa znowu będzie wciąż wyczuwalny dany zapach. Dodatkowo człowiek zapachy kojarzy z określonymi miejscami, sytuacjami, ludźmi czy produktami. Pies nie musi ich z niczym kojarzyć by je rozpoznawać. Okazuje się nawet, iż pies wyczuwa znacznie więcej zapachów niż człowiek. Dzięki takiemu wyostrzonemu zmysłowi węchu, psy znalazły swoje miejsce we wspomaganiu policji w ich obowiązkach. Potrafią podjąć trop i odszukać miejsce lub człowieka. Od lat z powodzeniem są wykorzystywane przy poszukiwaniach. Nos psa sprawia, że jest z niego wyborny tropiciel. Dlatego też psy wyspecjalizowały się w udziale w polowaniach i potrsfią doskonale wytropić zwierzynę, którą myśliwy chce wziąć na cel. Są określone rasy zwane myśliwskimi, które szczególnie sprawdzają się w tej roli. Psi nos zawsze jest mokry. Można to sprawdzić dotykając go i czując jaki jest wilgotny. Po co w zasadzie nos psa ma taką właściwość? Okazuje się, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Tak też jest i z mokrym psim noskiem. Pies ma mokry nos, ponieważ wtedy osadzają się na nim cząsteczki zapachowe z otoczenia i są one wyłapywane przez komórki śluzowe. Okazuje się, że nos u psa jest niezwykle ważną jego częścią. Nos psi nie może się przesuszać. Pies potrafi dzięki narządowi węchu wyczuć jaki stan emocjonalny towarzyszy obwąchiwanemu przez niego człowiekowi. Dlatego pies wie, kiedy ktoś się boi, wie co on w danym momencie przeżywa. Ta niezwykła właściwość jest mu bardzo przydatna w codziennym życiu i funkcjonowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *