zapach

Podążając za zapachem. Jak pachnie piękno?

Czym jest zapach? Jakie ma właściwości? To najprościej ujmując bodziec oddziałujący na narząd powonienia, czyli nos. Może być przyjemny lub wywołujący negatywne wrażenia. Posiadanie zdolności do czucia zapachu jest bardzo ważnym przymiotem.

To właśnie po zapachu nowo narodzony człowiek rozpoznaje osobę, która się nim opiekuje. W tym przypadku będzie to najczęściej zapach matki. Dzięki wyostrzonemu zmysłowi węchu, zwierzęta podejmują trop. Ten zmysł jest im niezbędny do przetrwania. Każdego dnia doznajemy całej gamy różnych zapachów. Nasz zmysł powonienia niektóre z nich akceptuje, inne budzą w nas wstręt. Budzi nas aromat kawy, zapach świeżo wypieczonego chleba, spalin samochodowych czy świeżo skoszonej trawy. Zapachy, którymi lubimy się otaczać odzwierciedlają nasze usposobienie. Niektóre kojarzą się nam z określonymi sytuacjami. W takim ujęciu zapach może wzbudzać w nas odczucia sentymentalne lub traumatyczne. Wszystko zależny od tego jakie jest źródło zapachu. Mawia się, że każdy dom ma swój określony zapach. Wiele jest doznań zapachowych kojarzących się nam z dzieciństwem. A czym kierujemy się w wyborze zapachu, który chcemy by nam towarzyszył każdego dnia?

Dobór odpowiednich perfum wcale nie jest łatwym wyborem. Nawet jeśli ktoś nam poleca swoje ulubione perfumy, dla nas mogą one się okazać zupełnie niedobrane. Zapach staje się bowiem integralną częścią naszego „ja.” Woń perfum podkreśla kobiecość lub męskość. Może być postrzegany w kategoriach sukcesu czy luksusu. Zapach może podkreślać również naturalną część osoby, która się nim otacza. Aromat perfum staje się czynnikiem identyfikującym daną osobę. Można zamknąć oczy i za pośrednictwem zmysłu powonienia odgadnąć kto przed nami stoi. Zapach staje się naszą cechą charakterystyczną. Dlatego używamy pojęcia „mój” czy „twój”zapach. Przemierzając alejki w perfumeriach zadajemy sobie pytanie, który zapach będzie do mnie pasował? Który idealnie odda moją osobowość? Aby go odnaleźć wśród setek nut zapachowych należy łączyć krople perfum bezpośrednio z naszą skórą. Wąchanie odkręconego flakonu czy za pośrednictwem papierków nie jest wiarygodne. Nasza skóra jest unikatowa. Inaczej prezentuje się ten sam zapach perfum na papierku, a inaczej na skórze. Tylko w ten sposób możemy się przekonać, jaka marka perfum jest odpowiednia dla nas. Być może będą to Hugo Boss perfumy, które występują w kilkunastu odsłonach. Są zapachy bardzo intensywne, zmysłowe lub delikatne, świeże, naturalne. Zapach może towarzyszyć także okazji. Jeden pasuje do kobiety wyzwolonej, namiętnej, która chce uwodzić. A inny będzie odpowiadał sferze biznesowej. Dlatego często bywa tak, iż jeden zapach jest zarezerwowany do pracy, a inny przeznaczony na czas poza nią.

Czy to ma jakiś sens? Oczywiście, że ma. Poza tym, że ludzie nas oceniają wzrokiem, słuchem, to także i węchem. Oznacza to, iż w przy pierwszym poznaniu człowieka biorą udział wszystkie zmysły. Oceniamy drugiego człowieka kompleksowo. Zapach może nam się kojarzyć z pięknem, jeśli człowiek, który nim pachniał wydał nam się atrakcyjny. Kompozycja naszej skóry z określoną wonią, pozwoli nam ustalić jaki zapach jest tym naszym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *