perfumy

Kompozycje perfum, czyli o tym, co kryje się we flakonie

Wizyta w perfumerii to spotkanie z częścią natury skondensowanej w niewielkim flakonie. Zapach to efekt końcowy sztuki, jaką jest skomponowanie idealnej bazy, która będzie pobudzać nasze nozdrza.

Zmysł węchu jest kluczowym czynnikiem, aby stworzyć mieszaninę aromatów, których relacja okaże się kuszącą wonią. Perfumiarze to artyści, którzy tworzą dzieło. Od ich talentu zależny, czy efekt końcowy zamknięty w buteleczce okaże się majstersztykiem. Dobór składników nie jest przypadkowy. Łączy się go na zasadzie wzajemnego uzupełniania się lub dobiera składniki przeciwstawne, które spowodują, że zapach będzie wyjątkowy i oryginalny. Znanym markom zależy na tym, aby stworzyć zapach, który będzie tym jedynym wyjątkowym i unikatowym. Hugo Boss perfumy od lat z powodzeniem kojarzą się z wyrafinowaną kompozycją składników pobudzającą zmysły. Początkowo perfumy pozyskiwane były głównie z żywic drzew oraz ziół i utożsamiane były z magią i lecznictwem. Mikstura zapachowa siłę woni czerpie z natury. Opiera się ona na składnikach, które mają żyć w zgodzie z człowiekiem. Całość wrażeń estetycznych, jakie może wywrzeć na nas druga osoba postrzegana jest przez każdy ze zmysłów – wzrok, słuch, dotyk i węch. W produkcji perfum nie ma mowy o przypadkowości. To sztuka, która polega na przemyśleniu, rozwadze i skrupulatności. W przemyśle tym używa się charakterystycznych pojęć: nuta, akord, kompozycja oraz bukiet.

Nazewnictwo to może się kojarzyć z muzyką lub florystyką. Jednak występuje przy produkcji perfum. Nuta to zapach przewodni. Tworzy go akord, czyli mieszanina składników o podobnej woni. Akordy łączą się w kompozycje a te z kole tworzą bukiet zapachów. Etykiety umieszczane na flakonach informują nas o bukiecie zapachowym danej marki. Nie jest nam jednak dane poznać wszystkich składników wykorzystanych do stworzenia danej kompozycji, gdyż receptura na perfumy to tajemnica zawodowa. Unikatowa kompozycja pozwala stworzyć wyjątkowy produkt. A jak wiadomo konkurencja nie śpi i chętnych, aby poznać sekret sukcesu danej marki jest wielu. Po otworzeniu perfum wyczuwamy nutę aromatyczną i po spryskaniu nadgarstka wiemy jak nuta komponuje się ze skórą. Przy pojęciu nuta zapachowa rozróżnia się trzy podstawowe rodzaje. Mowa tu o nucie zapachowej górnej, czyli tej która jako pierwsza dociera do naszych nozdrzy po otwarciu flakonu. Mimo, że dociera na samym początku, ulatnia się najszybciej. Zaraz po niej dociera nuta serca, czyli inaczej zwana głębią. Na końcu występuje nuta bazowa. Jest ona zwana utrwalaczem zapachu, ponieważ zawiera najbardziej trwale składniki. Ta sprawia, że zapach utrzymuje się na dłużej. Nuty wzajemnie się przenikają tworząc współgrającą ze sobą kompozycję, która znajdzie wyjątkowe połączenie z naszą skórą. Tak powstają zapachy damskie i męskie, które w określony sposób charakteryzują posiadacza danego aromatu. Mało kto zastanawia się nad tym, że codzienna czynność, jak spryskanie się perfumami jest możliwa, dzięki wyjątkowej sztuce tworzenia zapachów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *