ogólnie

Kobieta kontra mężczyzna – różnice psychofizyczne

Kobieta i mężczyzna różnią się od siebie w każdej materii, a jednocześnie uzupełniają wzajemnie. Sfera psychiczna obu płci jest obiektem badań psychologów, którzy próbują posiąść wiedzę tajemną, jak ich funkcjonowanie zrozumieć.

Fizyczne różnice między kobietą a mężczyzną dostrzegamy bez problemu. Sfera psychiczna, natomiast jest opisywana, badana i analizowana, by móc pojąć działanie mechanizmów przedstawicieli obu płci. Dotyczy to między innymi ich zainteresowań, upodobań, temperamentu, predyspozycji zawodowych i wielu innych. Wiele z różnic jest ujmowana stereotypowo lub żartobliwie. Takie ujęcie najlepiej wyraża pojęcie, iż „kobiety są z Wenus a mężczyźni z Marsa.” Taki wiele ich dzieli, a tak wiele przyciąga do siebie. Już od poczęcia zaznaczają się różnice między płciami. Mawia się, że to kobieta jest słaba płeć a umieralność jest wyższa u noworodków płci męskiej. Może to taki paradoks na samym wstępie, bo później już faktycznie można uznać, że budowa ciała świadczy o tym, że mężczyzna jest silniejszy. Waga urodzeniowa chłopców jest zazwyczaj wyższa. To się później raczej utrzymuje. Wyższy wzrost i większa waga u mężczyzn. Inna budowa sylwetki. Wszystko to związane oczywiście z biologicznymi rolami kobiety i mężczyzny. Budowa kobiet ma ukształtować przyszłą matkę. Mężczyzna z zasady cechuje się wyższą tężyzną fizyczną. Owłosienie ciała rozkłada się także w innych partiach ciała. Gdy kobieta posiada zbyt wiele cech męskich, a mężczyzna kobiecych, mówimy o zaburzeniach, które wymagają konsultacji lekarskiej i podjęcia odpowiedniej terapii. Stereotypowe podejście do określania ról nadanych przez płeć określa, że mężczyzna utrzymuje dom a kobieta dba o ognisko domowe pełniąc rolę gospodyni. Tą prawdę można oczywiście schować do lamusa. Czasy jaskini minęły, facet nie przynosi upolowanej zwierzyny na plecach a kobieta nie czeka na niego z gromadką dzieci stojąc przy garnkach. Dziś kobieta jest aktywna zawodowo, wykształcona, realizuje się w dziedzinach, które zdają się być zdominowane przez mężczyzn. Przekraczamy mentalne granice.

Oczywiście są zawody, które wyraźne są zdominowane przez jedną z płci. Tak, więc w przedszkolach mamy więcej przedszkolanek, a w mechanice samochodowej czy górnictwie więcej mężczyzn. Dlaczego tak się dzieje? To związane jest z predyspozycjami umysłu. Rodzaj myślenia logicznego przypisujemy bardziej mężczyzną a abstrakcyjnego kobietą. Mężczyźni lepiej się sprawdzą w zawodach wymagających precyzji, orientacji w terenie, wysiłku fizycznego. Kobiety będą się lepiej odnajdywały w zawodach, w których liczy się wrażliwość czy opiekuńczość. Nie oznacza to, że nie można przenikać do przeciwnych środowisk, stając się wyjątkiem. Jak wytłumaczyć chociażby fakt, że początkowo określano rolę kobiety, jako tą, która przygotowuje posiłki dla rodziny a obecnie najlepszymi szefami kuchni są mężczyźni? Oczywiście są kwestie całkiem uniwersalne. Jak wartości, hobby, gust, smak czy perfumy Boss. Istnieje też przyciąganie, które sprawia, iż kobieta z mężczyzną żyją w niezwykłej korelacji. Kto ma wątpliwości może przeczytać klasykę, czyli „Pamiętniki Adama i Ewy” Marka Twaina. To kwintesencja tego, jak te różnice analizować i rozumieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *