ogólnie

Czym kierujemy się w wyborze partnera życiowego?

Wybór partnera życiowego to niezwykle istotna kwestia. Może nawet i najważniejsza. Zastanawiamy się czym powinniśmy się kierować w tak kluczowej sprawie. I co najważniejsze jak się nie pomylić?

O powodzeniu życiowym mówimy wtedy, gdy w sferze zawodowej i prywatnej wszystko układa się bez zarzutu. Ogólnie pojęte szczęście towarzyszy osobom spełnionym. Jak mamy zapewnić sobie owo spełnienie? Przede wszystkim człowiek postrzega się jako zrealizowanego, jeśli ma satysfakcjonującą pracę i znalazł miłość swego życia. Znalezienie tej miłości czasem wymaga sporo zachodu. Bywa też tak, że to zwykły przypadek lub miłość rodzi się z przyjaźni. Ile związków tyle miłosnych historii. Kiedy już minie pierwsze uniesienie i zaczyna się w miłość wdzierać rozsądek, zastanawiamy się czy dana osoba jest nam przeznaczoną. Czym kieruje się wówczas człowiek? Jakie obiera sobie kryteria wyboru?

Jednym z kryteriów jest wiek. Współcześnie granice wieku zacierają się i nie ma przymusu, by partner był starszy. Należy pamiętać jednak, że zbyt duża różnica wieku, np.: dwadzieścia lat, może stanowić zbyt duże różnice światopoglądowe. Wystarczy, że uświadomimy sobie, iż na linii rodzic – dzieci często pojawiały się zgrzyty związane z odmiennym postrzeganiem rzeczywistości. A różnica wieku między partnerami będzie w tym przypadku zbliżona. Kolejnym wyznacznikiem może być wykształcenie. Im poziom wykształcenia partnerów bardziej do siebie zbliżony, tym większe szanse na przetrwanie. Zbyt duża rozbieżność może okazać się za dużą przepaścią do pogodzenia. Partnerów podzielić też może wyznanie, czyli religia. To bardzo trudne do pogodzenia, jeśli poszczególne religie przedstawiają odmienne doktryny. Pojawia się pytanie, w jakim duchu wychować w przyszłości dzieci, które być może powstaną z tego związku? Okazuje się, że w miłości rozsądek odgrywa ważną rolę, gdyż trzeba umieć przewidzieć określone sytuacje. Gdyby rozsądek odzywał się w porę, zapewne nie byłoby tylu rozpadów związków i rozwodów. Warto oczywiście wspomnieć tu jeszcze o kryterium , jakim jest wygląd zewnętrzny. Może brzmi to zbyt płytko, jednak to ważne kryterium. Partner musi się podobać, by mógł wzbudzić pożądanie. Bez tego nie ma potrzebnej chemii, która podtrzymuje ogień w związku. Atrakcyjność to tutaj pojęcie bardzo obszerne. Nie chodzi tylko o ładną buzię, markowe ubrania, wyraźny makijaż czy wymodelowane ciało, które skropiły zmysłowe perfumy Boss damskie.

Atrakcyjność dotyczy też sfery intelektualnej. Ktoś może nam imponować swoją erudycją i dzięki niej stać się źródłem pożądania i miłości. To, co jeszcze jest istotne to status materialny. Może nie brzmi to zbyt dobrze, ale to prawda. Jeżeli nie ma zbyt dużej rozbieżności między partnerami, związek jest stabilniejszy i bardziej spokojny. Kryteria to oczywiście rzecz umowna i tylko drobne nakierowanie. Ne można sobie niczego założyć, rozrysować planu czy schematu i dobierać w ten sposób partnera. Wybór partnera to mieszanka instynktu z rozsądkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *